Notikumu kalendārs - Marts, 2024

ELECT THB darbnīca par paraugpraksēm cilvēku tirdzniecības atklāšanā un izmeklēšanā

13.03.2022

 

Projekta “Stiprināta tiesībsargājošo iestāžu sadarbība un pilnveidotas apmācības par cilvēku tirdzniecību" (ELECT THB) (Iekšējās drošības fonds – Policija Nr. 101021497) ietvaros 2022. gada 11. martā norisinājās tiešsaistes darbnīca, kuras laikā dalībnieki tika iepazīstināti ar apzinātajām paraugpraksēm cilvēku tirdzniecības atklāšanā un izmeklēšanā.

Iekšlietu ministrijas pārstāve Agnese Zīle-Veisberga informēja, ka darbs pie paraugprakšu apzināšanas norisinājās 2021. gada nogalē un ir pirmā projekta “ELECT THB” aktivitāte. Veicot literatūras izpēti, organizējot divas fokusgrupas diskusijas un apkopojot informāciju no prokuroriem, tika atlasītas 9 paraugprakses:

  • Konsultāciju un palīdzības tālrunis “Centrā MARTA” un “Patvērums “Drošā māja””;
  • Liepājas pašvaldības starpinstitucionālas speciālistu grupas cīņā pret cilvēku tirdzniecību;
  • Kopīgās pārbaudes, piedaloties dažādām institūcijām, piemēram, Valsts robežsardzei, Valsts darba inspekcijai, Valsts policijai, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei u.tml.;
  • Pilnveidots  novērošanas mehānisms trešo valstu pilsoņu piespiedu izraidīšanas procesā;
  • Vadlīnijas un kontrolsaraksti izmeklētājiem un inspektoriem no FLOW projekta;
  • Pašvērtējuma aptauja, ko darba inspektori aizdomīgos gadījumos dod aizpildīt darba ņēmējiem;
  • Cilvēku tirdzniecības izmeklēšanas specializācija Valsts policijā;
  • Prokurori, kuri specializējas cilvēku tirdzniecības jautājumos;
  • Konsultējošais mehānisms prokuratūrā – viens prokurors, kurš specializējas cilvēku tirdzniecības jautājumos un sniedz konsultācijas citiem prokuroriem.

 

Turpinot sanāksmi, tika sniegta informācija arī par vairākiem gadījumu piemēriem. Valsts darba inspekcijas Rīgas reģionālās Valsts darba inspekcijas Prevencijas un operatīvās reaģēšanas sektora inspektore Gundega Davidone uzsvēra, ka inspekcijas mandātā neietilpst cilvēku tirdzniecības gadījumu atklāšana, tādēļ aizdomīgos gadījumos informācija vienmēr tiek nosūtīta Valsts policijai. Turpinot sacīto, pārstāve sniedza vairākus piemērus par sadarbību ar Valsts policiju.

Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētas noziedzības apkarošanas pārvaldes 3. nodaļas galvenais inspektors Jurijs Misjuns pastāstīja par sadarbību ar Lielbritāniju 2017. gadā, izmeklējot cilvēku tirdzniecības gadījumu, kad personas tika vervētas Latvijā, bet paverdzinātas Lielbritānijā. Gadījuma izmeklēšanai tika izveidota starptautiska kopīgā izmeklēšanas grupa (joint investigation team). Prezentācijā tika apkopotas galvenās atziņas, skaidrojot gan veiksmīgākos izmeklēšanas aspektus, gan izaicinājumus.  

Latvijas Republikas Prokuratūras Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurore Daiga Gavariņa pastāstīja par labajām praksēm izmeklēšanā.  Piemēram, tik izcelta sadarbības nozīme starp dažādām institūcijā, ne tikai atklājot gadījumus, bet arī izmeklēšanas laikā. Tāpat tika akcentēta video un foto nozīme pierādījumu ievākšanā, lai atspoguļotu vidi un situāciju. Svarīgi ievākt kvalitatīvus objektīvos pierādījumus, lai var palīdzēt, piemēram, gadījumos, kad apsūdzētā persona sniedz nepatiesas liecības, ko var pierādīt ar ievāktajiem objektīvajiem datiem u.c.

Diskusiju sadaļā tika izcelta pakalpojuma sniedzēja nozīme, gan savlaicīgā pakalpojuma sniegšanā, gan izmeklēšanā, piemēram, fiksējot iesaistīto personu loku. Tāpat Valsts policijas kolēģi atzina, ka izmeklēšanā liela nozīme ir ciešai sadarbībai starp izmeklētājiem un uzraugošo prokuroru.

Darbnīcas noslēgumā dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijā par prevencijas nozīmi, uzsverot, ka regulāri nepieciešams izglītot skolēnus.

 

 

Gan sagatavotais materiāls, gan diskusijā izdarītie secinājumi tiks izmantoti turpmākajās projekta aktivitātēs.

 

 

Projekts tiek īstenots ar Iekšējās drošības fonda - Policija atbalstu.

Valsts informatīvais resurss par cilvēktirdzniecības mazināšanas tēmu un aktualitātēm Latvijā